YOGA mi pomohla zmeniť pohľad

Článok o mojej ceste k yoge na servere http://bodymind.cvicte.sk/ (rok 2016)

 

Sú stretnutia, na ktoré sa tak skoro nezabúda. Také bolo aj s Ninou Menkynovou, terapeutkou, koučkou a zároveň inštruktorkou jogy. Vnimavá, na zmysly zameraná Nina nás počas rozhovoru previedla svojim vlastným svetom jogy a podelila sa o vzácne skúsenosti. Zhodli sme sa, že jej hodiny musia byť výnimočné. Nina sa športu venovala odmalička. Začínala športovou gymnastikou, rýchlo však prešla k jej jemnejšiemu, čisto ženskému variantu – k modernej gymnastike. Tu bola počas dlhých rokov členkou reprezentačného tímu, neskôr trénerkou, choreografkou i rozhodkyňou. Po roku strávenom na Fakulte telovýchovy a športu v odbore trénerstvo, začala študovať a ukončila psycholóģiu. Aj tá jej neskôr otvorila cestu k joge. Práve cez jogu sa snaží pozerať aj na svoju prácu terapeutky a koučky a prepájať ich navzájom. 

Už prvá hodina bola úžasná

„Už od prvej hodiny jogy som vedela, že toto je môj svet. Joga mi gymnastiku veľmi posunula a gymnastika mi dala zase dobrý základ, aby som jogu mohla cvičiť. Už na prvej hodine som sa cítila úžasne. Bola som uvoľnená, pretože telo vedelo, čo má robiť, už som ho dokázala ovládať. Napriek tomu to bol úplne iný pocit ako pri gymnastike,“ opisuje svoje prvé skúsenosti s jogou Nina. Uvedomila si, že nechce len cvičiť medzi ľuďmi, ale že chce stáť pred nimi ako učiteľka, že má čo dať. Urobila si preto v Prahe u Vaška Krejčíka certifikát na všetky obtiažnostné stupne a jej cesta sa začala.

Neostala však len pri power joge, s ktorou začínala. „Urobila som si ďalej certifikát z vinyasa flow yogy. Súčasťou tohto štúdia bola aj ashtanga yoga, ktorá ma veľmi oslovila. Power joga je síce skvelá svojou voľnosťou a slobodou, lebo nedáva veľa limitov. Naopak, ashtanga je veľmi ,jasne definujúci᾿ systém jogy s obrovskou tradíciou a múdrosťou. Je veľmi striktná a má určený sled asán. Kým som ju nepoznala, mala som trochu problém s cvičením doma. Vždy som cvičila to, na čo som mala práve chuť a často sa stávalo, že som sa nedostala k ničomu. Až ashtanga mi dala disciplínu, ktorá mi dáva stále zmysel“ vysvetľuje Nina.

Nina je zároveň aj dlhoročnou žiačkou iyengar školy yogy. „Iyengar yoga ide hlboko do techniky pohybov, je veľmi štruktúrovaná, je často vnímaná ako opak ashtangy. No ja práve v tom vnímam logiku a prepojenie. Snažím sa na jogu pozerať z viacerých pohľadov. Aj na svojich hodinách sa do detailov snažím vysvetľovať každý pohyb. Záleží mi veľmi na tom, ako ľudia cvičia a ako počas hodiny dokážu vnímať, čo sa im vlastne cvičením deje,“ vysvetľuje Nina.

Vlastný štýl založený na skúsenostiach

Zo všetkých štýlov, ktoré pozná, si Nina vytvorila vlastný „štýl“, ktorým sa riadi aj na svojich hodinách. „Na hodinách sa riadim ashtangovou logikou, no dovolím si v tom slobodu. Mením občas sled asán, niektoré predĺžim, vynechám a podobne. Cielene sa zameriavam na techniku jednotlivých asán. Myslím, že moje hodiny sú dosť náročné, no každú pozíciu vždy variujem aj tak, aby ju dokázal odcvičiť i začiatočník,“ vysvetľuje Nina. „Keď som začala učiť, tak som sa precízne pripravovala na každú hodinu. Teraz na ne, naopak, idem s tým, že je to pre mňa samú vnútorný relax. To, o čo sa snažím najviac, je maximálna vnímavosť. Na hodinách cvičím spolu s cvičencami, snažím sa pozorovať skupinu, aj seba a cvičíme to, čo sa mi zdá v danej chvíli najdôležitejšie,“ upresňuje štýl svojich hodin Nina. 

Pomohla mi zmeniť pohľad na moje telo

Joga pre Ninu znamená veľa. Pomohla jej zmeniť pohľad na svet, aj na svoje telo. „Joga veľmi zasiahla do môjho života a vďaka nej som sa naučila počúvať múdrosť vlastného tela. V živote sa v dnešnej dobe priveľa spoliehame na svoju hlavu a racionalitu. Hlava má však limity a nie vždy nám povie to, ako veci naozaj sú. Verím v počúvanie toho, čo nám naznačuje telo,“ vysvetľuje Nina.

Vďaka gymnastike bola Nina vždy flexibilná, no joga ju naučila, že niekedy je menej viac. „V asánach som vedela vďaka svojej flexibilite ísť do veľkej hĺbky. Zistila som, že je pre mňa oveľa ťažšie, keď sa, naopak, do asán ponáram plytšie. Veľa ľudí si myslí, že joga nie je veľmi aktívne cvičenie. No keď sa robí poriadne, je náročná. Pre mňa sú aj po rokoch niektoré základné asány ťažké. Stále v nich zároveň objavujem aj nové detaily, ktoré mi potom zmenia celý ten pohyb,“ vysvetľuje Nina.

Nina je inštruktorkou v štúdiu jogy Prakriti a na konferencii Umenie byť ženou sa môžete prísť pozrieť aj na jej hodinu jogy a workshop s témou „Posilnené ženy“. „Na konferencii ráno odcvičíme hodinu flow jogy. Hodina bude zostavená tak, aby ten, kto príde, nebol príliš vyčerpaný a mohol sa zaradiť v pohode do dňa.

Workshop „Posilnené ženy“ sa bude konať v následnosti na hodinu jogy. Pôjde aj o vzájomnú interakciu, aj najmä o vnútornú prácu. Súčasťou budú cvičenia, ktoré umožnia zahĺbiť sa do seba a dotknúť sa otázok „kto vlastne naozaj sme“. A to bez ohľadu na silu vlastných očakávaní a očakávaní nášho okolia o tom, aké by sme mali byť skvelé matky, krásne a úspešné ženy a podobne. „Skúsime sa do seba zahĺbiť, nech sme akékoľvek. Aspoň pre tú chvíľu sa chcime objavovať, vnímať a prijímať presne také, aké skutočne sme, bez všetkých ,nálepiek᾿,“ upresňuje svoje plány na svoj workshop Posilnené ženy v rámci konferencie Umenie byť ženou Nina (rok 2016)